BANKALARIN BASKICI TAVRINA EGE SİGORTA ACENTELERİ DERNEĞİNDEN İTİRAZ.

Banka yönetimleri KVK’ya  aykırı listelerle banka şubelerine satış baskısı yapıyor. “Mobbing” ile satışlar tamamlanıyor. Yanlış bilgilendirmelerle yanlış poliçeler yapılıyor. Sigortaya olan güven azalıyor.

BANKALARIN BASKICI TAVRINA EGE SİGORTA ACENTELERİ DERNEĞİNDEN İTİRAZ.
02 Şubat 2021 - 17:23
BANKALARIN SİGORTA KONUSUNDA Kİ HAKSIZ REKABETİNE KİM DUR DİYECEK?

Ege Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı Ersoy Kocamanoğlu, Bankaların haksız rekabetine ve müşterilerine uyguladıkları baskılara isyan ederek şunu söyledi;Bireysel kredilerle bağlantılı sigortalar ve banka sigortacılığının haksız rekabet uygulamaları, bankaların sigortalılar üzerinde baskı kurarak devam ettiği, cayma hakkını kullandırmadığı ve fahiş rakamlarla poliçe tanzim ettiği tarafımıza gelen bildirimlerden anlaşılmaktadır.’ dedi
 Dernek Başkanı Ersoy Kocamanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Bu durum haksız rekabet koşullarına ve orantısız güç kullanımına yol açmaktadır. İlgili kurum ve kuruluşlara iletilmesi adına sigortalılarınızdan gelen şikayet evraklarının tarafımıza bildirilmesini, sizlerinde desteğiniz ile Dernek olarak konu ile ilgili gerekli girişimler yaparak ve takipçisi olacağımızı bildiririz.’
Başkan Kocamanoğlu Sözlerini madde madde şöyle sıralayarak devam etti,
     * Kredi kuruluşları sigortalılar üzerine baskı kurarak poliçe satmaya devam ediyorlar. Faizleri arttırma tehdidi ile kasko poliçeleri yapılıyor.
  • Kredi kullanan müşterilerin sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılıyor.
  • Sigorta şirketleri banka kanalı için acenteler yönünden haksız rekabet oluşturacak ürünler çıkartıyor ve fiyatlamalar yapıyor.
  • Poliçeler hatalı tanzim ediliyor, müşteri bilgilendirilmiyor ve hasar konularında müşteriler muhatap bulamıyor.  Bu da sigorta bilincinin oluşmasını engelliyor ve sigorta sektörü yönünden imaj kaybı yaratıyor.
  • Banka yönetimleri KVK’ya  aykırı listelerle banka şubelerine satış baskısı yapıyor. “Mobbing” ile satışlar tamamlanıyor. Yanlış bilgilendirmelerle yanlış poliçeler yapılıyor. Sigortaya olan güven azalıyor.
  • Banka Şubeleri kurumsal müşterilere ve büyük- önemli poliçelerde müşterilere chip para- bonus – World puan vb. adı altında komisyon iadeleri yapıyor.
Örneğin ; brüt primi 50.000 TL olan bir iş için müşterinin kredi kartına 10.000 TL chip para yükleniyor, ve müşteri bu yolla ikna ediliyor.  Bu iş için serbest Acentenin Banka şubesiyle rekabet etme şansı bulunmuyor. Banka bu yüklediği chip parayı kendi bilançosunda gider gösteriyor. Müşteri de bu chip parayı firması için kullanıyor, yine müşteri elde ettiği bu gelirin vergisini ödemiyor.
  • Sigorta şirketleri ve yönetimleri büyük pirimli işlerde Banka yönetimlerinin gücü ve baskısıyla Banka müşterilerine Acenteye tanınmayan tavizler veriyor. ( karşılıksız hasar  ödemeleri , özel indirimler vb.) Bu da Acente yönünden haksız rekabete yol açıyor. 
  • Banka sigortacılığı kanalı ödenmeyen ve talep edilmeyen hasarlar, eksik teminatlı poliçe kesilmesi, yüksek pirim’ li poliçeler tanzimi sonucunda karlı bir satış kanal olduğu için politikalar ve stratejiler bu yöne yoğunlaştırılıyor. Yapılan tüm bu yanlışlıklar Sektör ve Sigortalı konusunda güven sorunu yaratmaktadır. Banka yönetimleri Bankacılığın dışında sigorta pazarlamasına yoğunlaşıyor, Bankacılık konularının dışına çıkıyor. 

 
Bu haber 5081 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum