Halka açık şirketlerin sigortası kontrol edilmeli.

Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı ve Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, halka açık şirketlerin sigorta poliçelerini kontrol eden bir sistemin olmadığını söyledi.

Halka açık şirketlerin sigortası kontrol edilmeli.
12 Şubat 2024 - 12:45 - Güncelleme: 12 Şubat 2024 - 12:51


Ahmet Yaşar, Kahramanmaraş depreminde sigorta sektörünün 5 milyar dolar hasar ödediğini, sigorta oranının düşüklüğü nedeniyle depremde oluşan toplam 100 milyar dolarlık ekonomik kaybın sadece 5 milyar dolarını sigortacıların karşılayabildiğini ifade etti.

Yaşar, beklenin Marmara depreminin, nispeten yüksek sigortalılık oranı nedeniyle 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremine kıyasla sigorta sektörünün oluşan ekonomik kaybın yüzde 10’unu karşılayacağının tahmin edildiğini vurguladı. Sanayide sigortalanma oranının yüksek olduğunu, sigorta bilincinin geliştiğini ancak sanayiden ticari kesime, KOBİ’lere doğru gidildiği oranın yüzde 20’lere düştüğüne dikkat çeken Yaşar, “Yaşanan depreme rağmen farkındalık artmadı. Mesela, bugün SPK’nın, halka açık şirketlerin poliçelerini kontrol eden bir mekanizması yok” dedi.

Ahmet Yaşar, sanayi tesislerini sigorta bulamadığına ve sigorta fiyatlarının yüksek olduğuna yönelik eleştirilere de değinerek, şunları söyledi: “Fiyatlar yüksek değil. Sigorta bulunamıyor diye de bir şey yok. Sigortacılar sadece tazminat ödeyen yapılar değil, işletmelerimiz ‘sigorta yaptıracaksam ben niye önlem alıyorum?’ şeklinde sigortaya yaklaşıyor.

Sigorta sistemi böyle bir şey değil. Sigorta tüm zararları tazmin etmez. Bizim öncelikle riskleri bertaraf etmemiz, sonrasını sigorta şirketine devretmemiz gerekiyor.”


Bu haber 280 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum