Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 09 Nisan 2020, Perşembe

Tüketicinin Sigorta Şirketi Acentesi seçme hakkı sınırlandırılamaz.

27 Ocak 2020
3.254 kez görüntülendi

Tüketicinin Sigorta Şirketi Acentesi seçme hakkı sınırlandırılamaz.

Akbank a Sigorta nedeni ile önemli bir ceza. Tüketicinin Sigorta Şirketi Acentesi seçme hakkı sınırlandırılamaz buna uymayan Bankalara önemli bir ders niteliğinde ceza.

Aksigorta 25.01.2020 tarihinde kamuoyuna yaptığı açıklamada ( KAP);
Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından, acentemiz Akbank TAŞ’nin Sigortacılık Kanunu’nun 32. maddesi ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine aykırılığı nedeni ile sigorta aracılığı faaliyetinin, 30.01.2020 – 13.02.2020 tarihleri arasında 15 gün süre ile geçici olarak durdurulmasına karar verilmiştir.
Saygılarımızla,

Sigorta Kanunu Madde 32
İyiniyet
(5) Kişilerin, sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz. Bir sözleşmenin unsurları içinde, taraflardan birinin bu sözleşmede yer alan herhangi bir hususta sigorta yapmaya zorunlu tutulduğu hallerde, söz konusu sigortanın belli bir şirkete yaptırılmasına ilişkin sözleşmeye konulmuş her türlü şart hükümsüzdür.

Tekrarında ceza ciddi boyuta ulaşır. Tüketici yasası Sigorta yasası, tüketicinin Sigorta şirketi ve acentası seçme hakkını sınırlandırılacak her türlü zorlama sözleşmelere konulmuş maddeler geçersizdir demektedir. Bankaların kredi zorlamasıyla Sigorta yapmaya çalışmaları yasalara aykırıdır poliçe yapmak zorundasınız ancak bankadan yapmak zorunda değilsiniz bu konuda acentelerinize danışınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.