Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 28 Mayıs 2020, Perşembe

Tek mi, çift mi ?

11 Mayıs 2020
127 kez görüntülendi

Tek mi, çift mi ?

Eskiden, eskiden derken yaklaşık 20 yıl öncesi Karayolları Zorunlu mali mes’uliyet nam-ı diğer Trafik sigorta poliçesi her tarafta sektörü işgal eden tüm sigorta şirketlerin de aynı bedeni ve maddi teminatları ile uygulanan prim aynı idi.
hiç kimse birinin verdiği fiyatın ötesin de bir diğer fiyat uygulaması yapmazdı, daha doğrusu yapamazdı,ödeme pişin di, taksit dahi yoktu.

Bu gün gibi hatırlıyorum G.Antep te çok iyi tanıdığım bir acente arkadaşım 3 eşit taksit şeklinde broşür yaptırıp dağıttırdığı için acenteliği fesih edilmiş, ağır bir ceza almıştı.
sonraları günümüzde de olduğıu gibi bazı ileri zekalı uygulayıcı zorunlu olan aynı teminatlara sahip poliçe için fiyatları serbeste çıkarıp, haksız ve vicdansız bir rekabetin önünü açtılar.
Sektörün ekseninin kaydığı dengsizliklerin böylece önü açılmış oldu.geçmişleri bağlı oldukları şirketleri neredeyse iflasın eşiğine getiren, sektörü avlamak için pusuya yatmış bazı yırtıcılar ile kan emiciler için fırsat doğmuş ve önceden hazırladıkları planlarını devreye sokup sektörü ve onun gerçek temsilcilerini soymaya başladılar.
akılları sıra bazı farklılıklar uydurup sanki bulunmaz bursa kumaşı imajı yaratıp sektörün gerçek emekçilerini, gerçek üreticilerini kapıların da yatrıp daha sonra kedinin fare ile oynadığı gibi oynadılar. aklıma geldikçe gülerim “Wip Acente” gibi de hilkat garibesi bir unvan bile uydurdular.
Seçtikleri idari yöneticilerinin de kendileri gibi aynı karakterde olmasına özen gösterdiler. Size garip bir örnek vereyim mi; bu idareci müsvettelerinin içerisin de acente kapatmayla övünen bir idareci müsveddesi bile oldu.
Geçtiüimiz günler de kara Nisan plarak adlandırdığımız o kabus dolu günler kimin eseri sanıyorsunuz? İşte bu zihniyet piyasada faaliyet gösteren diğer aklı başın da hesap adamlarını düşündürüp bataklığın içerisine sokmamak için çekimser kaldılar komisyonları %1 hatta hiç komisyon vermeyip poliçe yapmamaya kadar götürdüler. Meydan iyice kendilerine kalınca da ne kanun ne de yönetmek dinlemez oldular.
AKLI SELİM ŞİRKETLER BU MACERAYA GİRMEYİ RED ETTİLER
Hiç poliçe kesmiyor gibi gözükmekten ise. (cezası var çünkü).Çeşitli zorluklar çıkartıp. komisyonları kesip kuşa çevirdiler. Bu durum kenarda ellerini ovuşturan, ağzından salyalar akan kan emiciler için müthiş bir fırsattı. Sözleşme de %17 olarak belirenen komisyon miktarını%15 veriyorum diyerek sanki lütuf dağıtıyor havasına büründüler. Kırk pınar ağası gibi acentelerini gezip boy boy artistik fotoğraflar çekip “sizsiz olmaz” sahte görüntüsü yarattılar.

YARIM ASIRDAN FAZLA GÜNDEM DE OLAN SEKTÖRDE ACENTELERİNE CEZA KESİP. CAN YAKACAK KADAR GEMİ AZIYA ALDILAR

Anlamadığım bir şey daha var attıklarında mangalda kül bırakmayan STK ları dut yemiş bülbüle çevirdiler . Ayrıca bunu da nasıl yaptılar hala aklım almıyor desem de bununla ilgili ipe sapa gelmez çok çeşitli söylentiler var. bu ve benzeri zihniyet cendere gibi saf, temiz acenteleri limon gibi sıkıp posasını çıkardılar.
GELELİM SADE DE
Bu uygulamayı hayata geçiren serbest tarife ve onun yarattığı sömürü sistemidir. Ve diyorum ki devamı halin de başka sömürücülerin önüne geçemeyeceklerdir.
Kardeşim; verilen teminatlar aynı ve de zorunlu olan bir sigorta türünün serbest tarifesi mi olur
Yıllar öne söylediğimi tekrar ediyorum. Kendiniz ile alay ettirmeyin. Aklı selim bir tarife belirleyip, komisyonları da makul seviye de artırıp yüzlerini güldürün, kan emicilerin ellerinden, acentelerimizi elinden tutup çekip alın bu emekçileri daha fazla ezdirmeyin Bunu çoktan hak ettiklerini sanıyorum.
NOT;Mevzu uzun. bu yazdıklarım buz dağının sadece görünen yüzü diğer tereddütlerimi de ayrıca anlatırım

Çetin ERDOĞAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.