Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 28 Mayıs 2020, Perşembe

SİGORTA İPTALLERİNDE İNDİRİM KUPONU UYGULAMASI

8 Mayıs 2020
2.814 kez görüntülendi

SİGORTA İPTALLERİNDE İNDİRİM KUPONU UYGULAMASI

 

 

                Bir önceki yazımızda, zorunlu sigorta iptalleri, iade komisyon ve devir zeyilnamesi ve  bunların uygulamada ne gibi fayda ve zararları olacağından bahsetmiştik. 

                İlgili kanun maddesinde,  sigorta iptallerinde gün bazında hesaplama yapılarak sigortalıya ödeme yapılması gerektiği yazmaktadır.  Yıllardır bu konunun çözülmemesinin sebepleri arasında sigortalı, acente ve sigorta şirketini ortak bir payda da buluşturamamaktan kaynaklanmaktadır.  Şirket der ki ; ben bu komisyonu sana bir yıl karşılığı verdim. Poliçenin kalan süresine ait komisyonu senden keserim.  Acente der ki, ben poliçenin başından , sonlanmasına kadar olan tüm hizmetimi verdim. Ayrıca poliçenin iptali benden kaynaklı bir sebep değil, sigortalının talebi üzerinedir. Benim komisyonum kesilmesin.  Sigortalı der ki; aslında sigortalı bir şey demez, çünkü poliçeyi iptal ettirdiğinde acentenin komisyonunun kesileceğini büyük bir çoğunluğu bilmez. Hatta bu durumu sigortalıya anlattığımızda , olurmu öyle şey , sen hakkını niye almıyorsun deyip elini cebine atıp para bile veren sigortalılarımız var. Lafı fazla uzatmadan, siz meslekdaşlamın, temsilcilerimizin ,  sigorta şirketlerimizin ve yöneticilerimizin şöyle bir öneriyi değerlendirmelerini rica ediyorum…

Sadece trafik sigortası iptallerinin değil, TÜM SİGORTA BRANŞLARINDA oluşan iptalden kaynaklı komisyon kesintisi için ;

                Düşünün ki, müşteriniz  Ahmet bey aracını sattı  ve iptal işlemi için ofisinize geldi. Poliçe ve satış belgesi ile ilgili şirketin ekranına girdiniz ve başladınız iptal zeyilnamesi  düzenlemeye,  ilgili zeyilname için trafik poliçesinde misal ki 900 TL ,  sigortalının kasko poliçesi iptal zeyilnamesinde ise 1000 TL iade görünüyor. (şuan ki sisteme göre zeyil tamamlansa trafik iptalinden yaklaşık 85 TL, kasko iptalinden de 143 TL iade komisyonumuz oluşacak) zeyilnamenin son bölümüne doğru geldiğinizde  ekranda bir soru çıktı karşınıza, sigortalı iadesini indirim kuponu olarak almak ister mi ?

                Sigortalıya dönüp, Sayın Ahmet bey, ilgili poliçe iptalleri için , iadenizi bizden nakit veya kredi kartınıza yatırmamızı isterseniz  toplam iade tutarınız 1672 TL dir.  Fakat indirim kuponu olarak almak isterseniz, 2000 TL lik bir indirim kuponuna sahip olacaksınız. Bu indirim kuponunu istediğiniz zaman TRAFİK  ve KASKO poliçesi düzenlerken kullanabileceksiniz. Hatta , trafik ve kasko harici SAĞLIK, KONUT, FERDİ KAZA  branşlarında  kullanmak isterseniz, bu indirim kuponu tutarınız, 2100 TL olacaktır.  Bu kuponu siz kullanabieceğiniz gibi  başka bir yakınınıza da hediye edebilirsiniz. Nasıl bir işlem yapmak istersiniz, tercihiniz nedir ? diye cevap vermiş olsak.  Sizce sigortalı nasıl bir cevap verir ?

                Acente açısından ; Bir acente olarak nasıl cevap vereceği aslında çok önemli değil, çünkü iade komisoynumdan kurtulmuş oldum. Ayrıca indirim kuponunu tercih ederse sigortalıyı tekrar satışa teşvik etmiş olacağımdan benim için çok büyük bir avantaj olacaktır.  Özellikle küçük tutardaki iadelerin , indirim kuponuna dönüşme ihtimali çok daha yüksektir. Şirketin de teşvikleri ile, ilgili kuponun , konut , dask, ferdi kaza, asistans poliçeleri vb. gibi ürünlere dönüşme ihtimali çok yüksektir. Bu sebep ile biz acentelerin çapraz satışına büyük katkı sağlayacaktır.

                Sigorta şirketi açısından ; Bence kesinlikle kabul edilebilir, Şirket poliçe iptali ile müşterisi ile vedalaşmamış oluyor. İade işlemi yapılmadığı için prim şirkette kalır. Sigortalının tekrar şirkete dönüşü sağlanıyor. Banka kredi kartı iade işlemleri ile uğraşmamış oluyor. Her şirketin amacı bizim de olduğu gibi, yeni müşteri ve mevcut müşteriyi portföyde tutmaktır. Sigorta şirketinin , sigortalıya iade tutarının %5 fazlası ile kupon vermesi şirket tarafından nasıl takdir görür bilemem ama , kabul edilebilir düzeyde olduğunu tahmin ediyorum. Bu oranlar her zaman artabilir azalabilir, burada değinmek istediğim konu teşviktir.

                Sigortalı açısından;  Bence kesinlikle kupona yöneleceklerdir. Çünkü mevcut sisteme dahil olan her birey, bir şekilde bu sistemde muhakkak poliçe yaptırmaktadır. Böyle bir avantajı kaçırmak istemeyecektir.

                Burada anlatmak istediğim önerinin içeriği değişebilir ve şekillenebilir, Amaç ortak bir paydada buluşabilmektir. Bugün indirim kuponu , gıda, elektronik, mobilya vs. gibi bir çok sektörde başarılı bir şekilde  kullanılmaktadır. Bu tarz bir uygulama ile  hem Devir zeyilnamesinin olumsuzluklarından  hem de  sadece trafik değil, tüm branşlarda iptalden kaynaklı komisyon iadesinden de kurtulmuş olacağız.

Saygılarımla,

Burhan ÖZTÜRK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.