Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 28 Mayıs 2020, Perşembe

SİGORTA İPTALLERİNDE İADE KOMİSYON  VE DEVİR ZEYİLNAMESİ

8 Mayıs 2020
4.042 kez görüntülendi

SİGORTA İPTALLERİNDE İADE KOMİSYON  VE DEVİR ZEYİLNAMESİ

 

            Sigorta iptallerinde, acentelerin de komisyonunun iade edilmesi sorunu yıllardır çözemediğimiz, çözülemeyen ve tek çaresinin Devir Zeyilnamesi olduğu söylenen, biz acentelerin kanayan bir yarasıdır.         Devir zeyilnamesi kısaca, trafik sigortasında aracı satan kişinin kalan kullanım haklarının, alıcıya devir edilmesidir.  Devir zeyilnamesinin, sigortalı , acente, ve sigorta şirketi açısından yararları ve zararlarına bir göz atalım…

Sigortalı açısından faydalar ve zararlar ;

* Sigortalı aracını sattığı için kalan günlere ait ödemesini almak ister. Poliçeyi yeni yaptırmış olabilir, kimse zorunlu olarak sigortasını bir başkasına hediye etmek istemez. Düşünün ki bu sigortalı bir şirket, 20 adet sıfır araç almış ve hiç olmayacak bir sebepten ötürü araçları değiştirmek istemiş, ortalama 1000 TL den 20 000 TL sigortaya para ödeyip, bu normal şartlarda iptal olsa alacağı misal 10 000 TL yi , araçları sattığı kişiye hediye etmek istemez. Ayrıca tüketici bu şekilde bir zorlamaya tabi tutulmamalıdır.

* Sigortalı açısından tek fayda ancak bir yakını veya arkadaşına aracı devir ettiğinde, tekrar sigorta yaptırmak zorunda kalmamasıdır. (Böyle bir iyi niyet ihtimalini siz düşünün !)

Acente açısından faydalar ve zararlar;

* Devir zeyilnamesi düzenlendiğinde, poliçede süreklilik sağlandığı için acente komisyonu kesilmez. Bu acente için bir avantajdır. Kanayan yarayı durdurur.

* Devir zeyilnamesinin düzenlenme şekli çok önemlidir. Devir zeyilnamesi, aracını satan kişinin ofisinde düzenleniyor ise, otomatik olarak yeni potansiyel müşteri yeni acentesiyle tanışmış oluyor. Tüm iletişim bilgileriyle yeni acentesi zeyil vade bitiminde bu kişiyi rahatlıkla portföyüne dahil edebilir.  Diğer bir zeyil  düzenleme şekli ise, alıcının noterde iken, sistemsel olarak sigorta şirketi tarafından zeyilin otomatik olarak yapılmasıdır. Burada da önemli olan , alıcının iletişim bilgilerinin sigorta şirketine veya şirketin acentesine aktarılıp aktarılmayacağıdır. Her iki şekilde de bu bilgiler birilerine aktarılıyor ise acenteler arası haksız rekabete yol açacaktır. Düzenlenen zeyilnamenin vade bitiminde yeni  sigortalıya yapılacak teklifler de zeyilnameyi düzenleyen acente her zaman bir adım önde olacaktır.  Bu zeyilname düzenleme adedi acentenin portföy büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Portföyü büyük olan acenteler (özellikle şubeliler) , brokerler (sigortamnet vb.)  hep bir adım daha önde olacaktır. Acenteler arası haksız rekabete sebebiyet vermemek gerekir.

 Sigorta şirketi açısından faydalar ve zararlar;

* Poliçe devamlılığını koruduğu için herhangi bir iptal de söz konusu olmadığı için prim kaybına sebep olmaz.

* Yeni alıcının, risk durumu şuan ki sistemimize göre 1-2-3 gibi hasarlı basamaklarda olabilir , bu durumda zeyilname süresince hem sigorta şirketi eksik prim almış olur , hemde devletimizin bu eksik primden dolayı vergi kaybı olur.

            Tüm bu fayda ve zararlar göz önüne alınıp,  daha kalıcı, yeni, modern  ayrıca olumsuzlukların en aza indiği bir sistem ile bu konunun çözüme kavuşması gerekir.

Saygılarımla,

Burhan ÖZTÜRK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.