Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 08 Nisan 2020, Çarşamba

NİSAN AYINDA MEMLEKETİN HER TARAFINA KAR YAĞIYOR, YA SİGORTA SEKTÖRÜNE?

24 Nisan 2015
3.704 kez okundu

NİSAN AYINDA MEMLEKETİN HER TARAFINA KAR YAĞIYOR, YA SİGORTA SEKTÖRÜNE?

Sevgili sigorta sever dostlar, uzun zamandır köşemde bir yazı yazamadım. Bunda işlerimin yoğunluğunun da payı olmakla beraber, Hazinenin Sigortacılık Genel Müdürlüğünde organizasyon değişiklileri, sigorta sektöründeki atama ve yer değişiklikleri, sigorta şirketlerinin acentelere karşı bakış açıları, ülkenin ekonomik gidişatını izlemek ve bu doğrultuda bir yazıyı kaleme almak isteyişimdi. Konuları özelde değil de uygulanan politikalar perspektifinde ele almak daha uygun olacaktır.

Sigortacılık Genel Müdürlüğü görevini uzun yıllar yapmış olan Sayın Ahmet GENÇ Hazineye Müsteşar Yardımcısı olarak atanmasıyla birlikte yerine Genel Müdür Yardımcılığını yapan Sayın Gökhan KARASU’ya bırakmıştır. Aslında bu atamalar ülkede sigorta sektörüne verilen bir önemin göstergesiydi. GENÇ, değişik çevrelerce farklı şekillerde bazen olumlu bazen de olumsuz şekillerde eleştirildiyse de sigorta sektörün kendisinden önceki dönemler ile kıyaslandığında ( özellikle 20 yıllık acenteler bu kıyası daha iyi yapabilirler diye düşünüyorum ) hanesinde artılar daha ağır basmaktadır. Uzun yıllar sektöre yapmış olduğu katkılardan sonra rütbe alması sigorta sektörü için oldukça önemliydi. Kendisinin döneminde Sigorta Acente Dernekleri hiç bu kadar etkin ve yetkin olmadılar. Yeri geldi toplantılar yaptılar, yeri geldi ziyaretler ve hatta hatta telefonlarda sorunlarını ilettiler. Alışıldık bürokrat çizgisinden çıkarak ülkenin her bir noktasını yıllar boyunca gezerek acentelerin sorunlarını bizzat kendisi dinledi. Sorunların çoğunu çözmekle birlikte çözemediği sorunlarda elbette olmuştur. Bürokraside işler her zaman düz zeminde gitmez. Kendisinden sonra genel müdürlüğe atanan KARASU, zaman zaman acentelerin eleştirilerine maruz kalmaktadır. Sanırım Sayın Ahmet GENÇ’indiyaloğunu bulamadıkları içindir. Aslında bunun nedenini bir atasözümüz ile ifade edersek     ( HER YİĞİDİN BİR YOĞURT YİYİŞİ VARDIR ) daha iyi olur. Sayın GENÇ, 10 yıllık bir genel müdürlük görevinde bulundu. 2-3 ay önce bu göreve atanan Sayın Karasu’nun da bu görevi layıkıyla yapacağını düşünmekteyim. Zaman içerisinde acenteler ile sıcak teması konusunda Sayın GENÇ’i aratmayacağı kanaatindeyim. Sebebi ise uzun yıllar Sigortacılık Genel Müdürlüğünde her kademede çalışarak bu konuma gelmesi ve tabi ki teknik konularda bilgi düzeyi bunun en önemli göstergesidir diye düşünüyorum.

Bir başka konu sigorta sektöründe üst düzey kadrolarda yapılan değişiklikler şirketlerin performansını nasıl etkileyecek bu durumu bekleyip göreceğiz. Çünkü bir yandan sektörde duayen kabul edilen yöneticiler ya pasif görevlere çekiliyor yada istifa ederlerken yerlerine atananların aynı kalifiyede olup olmadıkları tartışma konusu haline gelmiştir. Bu sirkülasyonlar sonucunda sigorta şirketleri kurum kültürünü devam ettirmekte zorlandıkları görülmektedirler.

Nisan ayında memleketin her tarafına kar yağarken sigorta sektörü tipiye tutulmuş vaziyettir. 24 Nisan 2014 tarihinde Dolar 2.139 TL iken 23 Nisan 2015 tarihinde yani 1 yıllık zaman diliminde Dolar 2.688 TL ye yükselmiştir. Poliçeler genelde Türk Lirası üzerinden yapıldığı için Dolardaki bu yükseliş başlangıçta sigorta sektörünü etkilemeyecektir. Ancak zaman içerisinde ekonomik dalgalanmalar devam ettiğinde yani ekonomide bir daralma meydana geldiğinde kişiler ve kurumlar genelde harcama kalemlerini kısmaktalar ve bu kalemlerin başında ise sigorta primleri meydana gelmektedir. Ekonomik istikrarsızlık yeni yatırımların yapılmamasına, ihracatın azalmasına otomobil ve gayrimenkullerdeki satışların azalması ekonominin küçülmesine ve reasürans piyasalarının daralması ile birlikte uzun vadede sektörü bayağı etkileyeceğe benziyor.

 

Son zamanlarda tartışma konusu olan şubeleşme sektörde birçok acentenin canını sıkmış durumdadır. Yaklaşık olarak ülkemizde 16.000 adet sigorta acenteleri bulunmaktadır. Acente arkadaşların büyük bir kısmı tarafından bu yazımdan sonra eleştiri yağmuruna tutulacağımı tahmin ediyorum. Bazı acente arkadaşlar belki de zaten akademisyenler hep böyledir, bir sahaya insinler de çektiğimiz sıkıntıları görüp yaşasınlar bu şekilde konuşabiliyorlar mı diyeceklerdir. Ancak konuya tarafsız bir gözle bakılması lazımdır. Kişi sigorta acentesi açıyor daha rüştünü ispat etmeden bir bakıyoruz ki aradan 1 yıl geçmeden 20 tane şube açmış. Acentenin kendisi henüz kriterleri zorla yakalamışken birden büyümek ve niteliksizde olsa şubeleşerek daha fazla para kazanmak arzusu içerisine girmektedirler. Ancak bu kişilerin düzenlemiş oldukları poliçelerin eksik ve yanlış düzenlenmeleri sonucunda hem sigortalı mağdur olmakta hem de sigorta şirketleri bu mağduriyeti yaşamaktadırlar. Aslında şubeleşme konusunda alınan bu kararların çok önceden alınması gerekliydi. Nitelikli kişiler ancak sektörü nitelikli hale getirir. Şubelerde çalışan kişilerin bilgilendirme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yanlış poliçeler düzenlemektedirler. ( Bu arada şubeleşmeyi kriterlere göre tamamlamış ve işini profesyonel olarak yapan acenteleri tenzih ediyorum). Sırf bana yaptıkları yanlışlıkları düzeltmem için haftada 3-5 konu gelmektedir. Yanlış düzenlenen poliçelerde genelde hasar olduktan sonra ortaya çıkmaktadır ki bu konu da elimizden bir şey gelmemektedir. Ancak geçmiş olsun sözünü söyleyebilmekteyiz. Acentelerimiz şunu diye bilirler sektörde bizlere yönelik olarak şirketler yeteri kadar eğitim verip gelişmemize katkı sağlıyorlar mı derseler bu konuda sonuna kadar acentelerin yanında olduğumu söyleyebilirim. ( Eğitime ne gerek var ben müşteri bulabiliyorum diyenleri duyar gibi de olmaktayım).

Son olarak yazımı NEOVA Sigorta Şirketininsosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirdiği iki konuya değinmek istiyorum. İlki Soma da meydana gelen ve 301 kişinin yaşamını yitirdiği faciadan sonra ölen kişilerin yakınlarına kaymakamlık aracılığıyla 1 Milyon TL’lik yardım yapmaları ve ikinci olarak “Bir Ağacın Olsun” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Afyonda 20.000 adet fidan dikimi takdire şayan konulardır.

Sektörün üzerine sepeleyen tipinin en kısa zamanda dinmesi dileğiyle.

Saygılarımla

Fuat ÇAMLIBEL

Yorumlar

  1. Avatar Mehmet İSEL dedi ki:

    Nokta atışı bir yazı olmuş Fuat hocam. Eline, yüreğine sağlık.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.