Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 26 Eylül 2020, Cumartesi

KIRK KATIR KIRK SATIR

20 Nisan 2017
17.746 kez okundu

Hazine yaptığı son müdahale ile sektöre ve sektörü oluşturan bütün aktörlere (şirket, acente, ) zarar verdiğinin farkında mıdır acaba? Nasıl hesaplandığını bilemediğimiz verilere dayanmadan trafik fiyatlarına tavan fiyat uygulaması getirilmiş ve fiyatlarda da %20 – 40 arasında indirim sektöre dayatılmıştır.

Devlet istediğini elde etmiş, halkını düşündüğünü göstermiş, onların, özellikle de sektöre zarar ettirdiği için yüksek rakamlar ödeyen esnaf guruplarının takdirini kazanmıştır.

Ya biz, bu sektörün içinde emeğiyle, sermayesiyle yer alanlar.Acenteler?

Bizler, elbisenin, mobilyanın, beyaz eşyanın, kitap ve kırtasiyenin, yiyecek ve içeceğin fiyatına müdahale etmeyen devletin, neden sigorta fiyatlarına müdahale ettiğini anlamakta zorlanıyoruz. Ve yanlış buluyoruz. Bu kararın Sektördeki bütün aktörlere, hazine de dahil zarar verdiğini düşünüyoruz. Belki sesimiz bir yerlere ulaşır diye de durumumuzu bu basın bildirisiyle arz etmek istiyoruz.

Sektör 2016 yılında , yapılan indirim oranlarında bir karlılık elde etmiş midir ki Hazine böyle bir uygulamaya başladı. Karlılık varsa bile diğer sektörlerde olduğu gibi sigorta sektörünün de hakkı değil midir kar etmek. Kaldı ki resmi veriler böyle bir karlılığın olmadığını gösteriyor zaten.

Yapılan bu düzenleme ile koskoca bir sektör iş bilmez, daha da kötüsü fırsatçı pozisyonuna düşürülmüştür.Halkın gözünde zerre kadar itibar bırakılmamıştır.

Ülkemizde serbest piyasa ekonomisi uygulandığına inanarak gelen yabancı sermaye ürkütülmüş, Devlet bu müdahalesiyle kendisi ile çelişip, verdiği güvencenin hilafına hareket etmiştir. Hazine kendi güvenilirliğinin de sorgulanmasına sebep olmuştur.

An itibarıyla uygulama başlayalı 8 gün olmasına rağmen şirketler ne yapacaklarını nasıl yapacaklarını bilmemenin şaşkınlığı içindeler. Kırk katır, kırk satır seçenekleri arasında tercih yapmaya çalışmaktadırlar. Poliçe tanzim etmeseler suç, tanzim etseler zarar. Acenteler ise vatandaşa poliçe verecek şirket bulmakta zorlanmakta, bir trafik poliçesi için uzun uğraşlar vermek zorunda kalmaktadırlar.Düşürülen komisyonlarımız bir yandan telafisi zor meçhule gidişimizin fitilini ateşlemiş,diğer yandan giderek artan maliyetlerimiz gelecek kaygılarımızı artırmıştır.

Sektör sıkıntılı bir sürece girmiş bulunmaktadır. Gün dayanışma, omuz omuza verme ve işimize sahip çıkma günüdür. Şirket,Acente hepimiz aynı gemideyiz ve beraber hareket edersek bu geminin bu durumdan salimen kurtulması daha kolay olacaktır.

Umarız Hazinenin müdahalesi bir geleneğe dönüşmez de sigorta sektörü de kendi doğal mecrasında yoluna devam eder.

Saygılarımızla

SADER SİGORTA ACENTELERİ DERNEĞİ

Yorumlar

  1. Avatar Bekir kaya dedi ki:

    Daha önceleri bu isi devlet yapsın diyordunuz degişen nedir acaba

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.