Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 11 Temmuz 2020, Cumartesi

“  Haksız Rekabet İle Mücadele “

28 Ocak 2019
1.495 kez okundu

Merhaba,

 

Yeni SAİK yönetimimiz göreve geldiği günden bu tarafa üstün bir gayret ile Sektörün sorunlarına el atıp gereken adımları  atmaya çalışıyorlar. Kendilerini takdir ve de takip ediyoruz .

Haksız rekabet, acentelerin iş paylaşımı, ekran dağıtımı,  Bankalar, Kooperatifler, Sendikalar, Tüvtürk, Türkcell,  “ esas iştigal konusu SİGORTACILIK olmayıp bu işi yüzsüzlükle yapan “ YANCILAR “ vs;   bir çok konu var şu an gündem de.

İşini iyi ve temiz yapan ve tabir-i caiz ise  “ Dürüst “  iş yapan, halk dili ile “ Delikanlı” diye tabir ettiğimiz,  Acente Meslektaşlarımızın en çok dert yandığı konular bunlar. İşine sahip çıkan, ekmeğini bu meslekten kazanan ve  “ Helâl Rızk “ peşinde koşanların meselesi bu konular .

Acentelerin iş paylaşımı konusu ise;

Bence hiçbir acente kazandığı bir parayı paylaşmak istemez, hiçbir acente portföyünü paylaşmak istemez , veya işini paylaşmak istemez,  ama sistem insanları zorluyor böyle işlere.

Naçizane benim üzerinde duracağım konu ise,   bütün bu konulara hakim, sektörü tanıyan, sektörü bilen,  piyasayı iyi bilen bir SAİK yönetimimiz var.

Takip ettiğimiz kadarı ile Devlet büyüklerimize tüm Sektörün çok ama çok rahatsız olduğu bu kangren olmuş  hastalıklı konuları kendilerine anlatıp, çözüm önerileri ile  ve  ivedilikle, konulara çözümler getirilmesi için  çaba sarf ettiklerini büyük bir dikkatle takip ediyoruz, umarım hedefimize ulaşırız .  Sektör de rahat bir nefes alır.

Acenteler olarak her zaman dile getirdiğimiz konu ise;

“ Herkes kendi işini yapsın “ .

Neden Acentenin tek gelir kaynağı olan sigortacılık işine   esas işi sigortacılık olmayıp başka işler ile uğraşanlar, bizim işimize paydaş olurlar ?

Esas bu konuya çok çok önem verilmelidir, ben inanıyorum ki, bizim mesleğimizi bizler yapalım, dışarıdan birileri yapmasın . Sigorta Sektörü kendini daha çabuk disipline eder, tertip düzen olur, iş paylaşımı, vergi kaybı, yetkisiz kişilerin poliçe kesmesi vs bütün olumsuzluklar bir an da biter . Neden !  Çünkü, bizler  TOBB Sigortacılık Müdürlüğüne kayıtlı bir teşkilatız .  SAİK  dernekler vs.

İnanın sigortacılık mesleğini  sigorta acenteleri yapsın, diğer yancılar yapmasın .       Her hangi bir kanunsuzluk durumunda anında olaylara müdahale edilebilir ve böyle keşmekeşlik sorunlar ile uğraşılmaz diye düşünüyorum .

Her şeye rağmen, işimize sahip çıkalım .

İşimize;  yüzsüzce ortak olanlar ile mücadeleye sabırla ve bıkmadan devam edelim .

Bu yarışı bırakmayalım.

Derneklerimize sahip çıkalım,

STK’ na sahip çıkalım,

İnşallah gerisi gelir ve sektörümüz düzlüğe çıkar.

Selam ve Saygılar.

Durmuş GÜMÜŞ

“  SİGORTA POLİÇESİ ACENTEDEN ALINIR “

Yorumlar

  1. sektördeki en büyük haksızlık frençayzing acentelik sisteminin profesyonel acenteliğin önüne geçmesidir. ve bizleri onların önüne atan sisteme kimsenin karşı çıkmamasıdır. BENCE HERKES UTANMALI SAYIN KORKUT DUY BU SESİ

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.