Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 26 Eylül 2020, Cumartesi

Bir Seçimin Sonrasında !

9 Nisan 2018
16.824 kez okundu

 

Yaşamlarımızın başlangıcında sorulmaz ,

doğmak ister misin , istemez misin? diye.    Ama doğdun bir kere tüm yaşam boyu seçenekler sunulur, daima bir seçim yapmak zorunda kalır insan . Bu kimi zaman okul, iş, eş kimi zaman takım ya da parti. Daima bir taraf olmamız beklenir ortak bir amaç için ;

“yaşamak” ama iyi yaşamak, yaşarken iyi bir iz bırakmak, mutluluktan ödün vermeden .

Aslında amaçlar aynı gidilen yollar farklıdır. Önümüze çıkan, sunulan kimi zaman da dayatılan seçeneklerde zorlanır, bazen

“Araf” ta kalır ama sonuçta iyi, kötü bir seçim yaparız.

Her bireyin kafasında, sahip olduğu değerlere, kültüre aldığı eğitime, ilişkilere bakışına göre oluşturduğu şablonlar vardır. Kendi şablonuna göre seçimini yapar. O nedenle biri için doğru olan seçim kararı diğeri için yanlış olabilir. Seçimlerimizde özgür olsak da, sonuçlarında özgür değiliz. Karar bizim olsa da seçim sonrası yaşananlar bizim kontrolümüz dışındadır, yaşayarak tecrübe edilir; iyi ya da kötü.

Kararlarından dolayı insanları suçlamak, seçim dönemindeki rakipliği, ömür boyu düşmanca bir rekabete dönüştürmek, kimsenin işine yaramaz ; Ne kazananın, ne de kaybedenin .

Tüm tarafların sektör, meslek, ülke her kim için çalışacakları iddia ve taahhüdüyle aday olup, farklı yollar göstererek ortaya koydukları amaçları aslında ortaktır. Bu nedenle bu tür seçimlerin kazanan ya da kaybedeni değil, görev verilen ya da görev verilmeyeni vardır diye düşünüyorum. Bu ortak amaçlar layıkıyla yerine getirilince kazanan sektör, meslek ya da ülke her kim için yola çıkılmış ise kazanan o olacaktır.

Bu bilinçle, seçim sonuçlarını zafer gibi görüp sarhoşluk yaşamadan, ne amaçla seçime girildiği unutulmadan, sürekli dillendirilen birlik ve beraberlik söylemleri göz ardı edilmeden görevler yerine getirilmelidir. Sonuçlar kaybettiğini düşünenler için kendilerini ve çevrelerini tanımaları, eksikliklerini görüp kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat; kazandığını düşünenler için de kendilerini ispat etmek, taahhütlerini yerine getirmek için çok çalışılması gereken zorlu bir imtihanın başlangıcıdır. Bu durumu farklı gösterip, gereksiz hamaset duygularına neden olmak ne iyi niyete, ahlaklı olmaya yakışır, ne de temsil ettiği topluluğa fayda sağlar.

Unutmamak gerekir ki, başkalarını kötüleyerek biz iyi olmayız, kötülüğü aklımıza getirmediğimiz için iyi oluruz. Sahip olduğumuz iyilik enerjisini yayarak iyilikleri çoğaltırız. Yeter ki iyi niyetten uzaklaşmayalım.

Ne demiş atalarımız “ Niyet İyi, akıbet iyi”

Söylemlerden düşmeyen birlik, beraberlik, çok çalışmak, mesleği, sektörü geliştirmek amacında gerçekten samimiysek, bu samimiyeti göstermenin tam zamanı değil mi ? Herkes için zorlu günlerden geçerken, mesleki şikâyetlerimiz artarken, sahip olduğumuz enerjiyi bu sorunları çözmek yerine, iç çekişmelere harcamak sadece zaman kaybı, enerjinin boşa harcanmasıdır. Gelin bu birlik ve beraberliği güçlendirelim, ayrışarak yok olmayı değil, birlikte tok olmayı amaç edinelim.

Birbirinizin kanadına rüzgâr, yoluna yoldaş olalım. Birbirinizin açığını kollayarak, ayağına çelme takarak değil, eksiğini tamamlayarak, tökezlediğinde elinden tutarak yol alalım.

Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde belirttiği gibi “Birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener ”. Birlik ve beraberlik ruhuyla nelerin üstesinden gelindiğinin en iyi kanıtı değil midir sahip olduğumuz bu vatan, bu cumhuriyet. Bunları unutmadan geçmişi geride bırakıp ama ders alarak geleceğe bakmalı artık.

Mevlana’nın dediği gibi:

Dünle beraber gitti cancağzım, Ne kadar söz varsa düne ait Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…

Samiye HANCIOĞLU

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.