Afyon Sigorta Acenteleri Derneği 2009 - 09 Nisan 2020, Perşembe

Araç değer kaybı nedir?

12 Ağustos 2017
2.781 kez okundu

Değerli takipçiler,

Bu yazımda inceleyeceğimiz konu, son günlerde Trafik poliçelerinden sıkça talep edilen Araç değer kaybı tazminatıdır. Sosyal medyada bu konu ile ilgili birçok tanım yapılmıştır. Sizler için en sık sorulan soruların yanıtını vermeye çalıştım. Faydalı olmasını diliyorum.

 

Araç değer kaybı nedir?

Karşı tarafın kusuru ile oluşan kazalar sonrasında aracınız onarılsa ve eski haline getirilse de, oluşan kaza nedeniyle aracınızın ikinci el değerinde bir düşme meydana gelecektir. Bu durum aracınızın emsallerine göre satışını zorlaştırabileceği gibi, normal fiyatının çok altında satmak durumunda dahi kalabilirsiniz.Aracınızda meydana gelen bu hasar nedeniyle oluşan değer kaybından kazaya sebebiyet veren kusurlu aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketi sorumlu olup, aracınızda oluşan bu değer kaybını karşılamak zorundadır.

 

Araç değer kaybından kimler sorumludur?

Hasara sebebiyet veren kusurlu karşı aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketine başvurmak gerekmektedir. Şayet aracın trafik poliçesi mevcut değilse araç sürücüsü ve ruhsat sahibine karşı dava açarak zarar talep edilebilir.

 

Araç değer kaybının tespiti kim tarafından yapılır?

Araçta meydana gelen değer kaybı, bu tespitleri yapan eksperlerden alınabilmektedir. Bu raporla birlikte araç değer kaybı başvurusu yapılması süreci hızlandıracaktır. Bu başvurunun yasal dayanağı borçlar kanunu’nun 122. Maddesidir. Bu maddeye göre karşı taraf kazada bir kusuru bulunmadığını ispat etmek zorundadır. Şayet ispat edemiyorsa araçta meydana gelen değer kaybını kusuru oranında ödemekle yükümlüdür.

 

Değer kaybı hesaplamasında araç yaşının önemi nedir?

Araç değer kaybının hesaplanmasında dikkate alınan en önemli etkenlerden biri aracın kaza anındaki yaşıdır. Modeli yüksek bir araç, kazadan öncede yaşlı olduğundan daha az bir değer kaybı ortaya çıkar.

 

Araçtaki geçmiş hasarların araç değer kaybına etkisi nedir?

Araç değer kaybı hesaplamalarında aracın hasar geçmişi ve bu kazalar nedeniyle oluşmuş ve tahsil edilmiş değer kayıpları da hesaplamada dikkate alınmaktadır. Örneğin bir aracın ön kaportası veya arka bagaj kapağı bir önceki kazada hasar almış ise ikinci kazada aynı parçanın ikinci kez onarılması yeni bir değer kaybı hesaplamasını gerektirmeyecektir.

 

Araç değer kaybı hesaplamalarında hangi haller teminat kapsamı dışındadır?

Resmi Gazetede yayınlanan bilgiler uyarınca;

  • Mini onarım ile giderilebilen basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı hasarları teminat dışındadır.

 

  • “Ana iskelet ve şaside hasar olmaksızın, vidalı parçalarda yapılan onarım/değişim ile giderilebilen hasarlar teminat dışıdır. Aracın sadece civatalı parçalarında hasar var ise değer kaybı hesaplamasında bir değer çıksa da teminat dışı olacaktır.”  Şeklinde belirtilse de, 2016 yılında yürütmeyi durdurma kararı alınmış olup, bu tür talepler olumlu olarak değerlendirilmektedir.

 

  • Aracın kaza anındaki rayiç değerinin %25 ini aşan değer kaybı talepleri teminat dışıdır. ( bu maddede düzenlenen sınır bir araç için talep edilecek toplam değer kaybı limiti olup daha önceden ödenen değer kaybı tazminatları limitten mahsup edilir.)

 

  • Kaza tarihi ile ihbar tarihi arasında araç üzerinde mülkiyet değişikliği olan araçlar ile ilgili talepler teminat dışıdır. Dolayısı araç değer kaybı müracaatı, araç satışı yapılmadan önce olmalıdır. Aksi halde teminat kapsamı dışındadır.

 

  • Çekme belgeli veya hurda belgeli işlem görmüş araçlar ile alakalı değer kaybı talepleri teminat dışıdır. Bu sebeple değer kaybı hesaplaması sonucunda herhangi bir değer çıkmış olsa dahi teminat dışı olması sebebi ile sigorta şirketinden tazmini mümkün değildir.

 

  • “Kısa süreli kiralık araçlar, taksi, dolmuş, uzun süreli ( bir yıl veya daha uzun) kiralık araçlarda eksper tarafından hesaplanan değer kaybı tutarının %50’sini aşan talepler, test aracı, koleksiyon ve antika sayılan araçlardaki hasar sebebi ile yapılan değer kaybı talepleri teminat dışıdır.” Şeklinde belirtilse de, 2016 yılında yürütmeyi durdurma kararı alınmış olup, bu tür talepler olumlu olarak değerlendirilmektedir.

 

Bahadır ZENGİN

[email protected]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.